İngilizce kelime öğrenmek için faydalı 2 uygulama: Memrise ve Quizlet

Yabancı dilde kelime öğrenmek için belki de yüzlerce uygulama seçeneği mevcuttur, fakat bana göre Memrise ve Quizlet hem öğretmenlere hem de kullanıcılara kurs geliştirme seçeneği sunduğu için bir adım öne çıkmayı hak ediyorlar.

Memrise, 2019 yılı içerisinde kurs geliştirme açısından sunduğu özellikleri kısıtlı hale getireceğini ilan ettiğinde büyük tepkiyle karşılaştı ve hemen geri adım atmak zorunda kaldı. Quizlet ise uygulamada reklam desteği sayesinde herhangi bir engel olmadan tüm özellikleri ücretsiz bir şekilde size kullandırmaya devam ediyor.

Hangi kelime öğrenme uygulaması daha faydalı?

Önemli olan uygulamanın özellikleri değil, sizin hangi biçimde desteğe ihtiyacınız olduğudur. Altyapınız zayıfsa, kısa sürede çok fazla kelime öğrenmeye (maruz kalmak diyelim) ihtiyacınız varsa Memrise uygulaması çok daha faydalı olacaktır. Uygulama algoritması zorlandığınız kelimeleri takip ediyor ve öğrendiğinizi düşündüğünüz kelimeleri belirli aralıklarla tekrar tekrar soruyor. Bu sayede, kelime defteri vs. tutmanıza gerek kalmadan geçmişe yönelik bütün kelimeleri sürekli tekrar edebiliyorsunuz.

Yazarak çalışmayı sevenler defter tutmaya devam etsin tabi. İşin ne kadar büyük kısmını siz yürütürseniz o kadar iyi olur.

Ayrıca, Memrise Android uygulaması hızlı tekrar özelliğiyle dilediğiniz zaman tekrar yapmanıza olanak sağlıyor. Tüm bunları yaparken diğer kullanıcılarla yarışmanız (haftalık, aylık ve genel liderlik sıralaması var) sizi daha fazla çalışmaya teşvik edebiliyor. Fakat, bu özellik iPhone uygulamasında sadece Memrise tarafından geliştirilen kurslar için var.

Hızlı tekrar, yarışma hissiyatı vs. güzel ama kursu geliştiren kişi kelimeye yönelik ses dosyalarını sisteme kendisi yüklemek zorunda. Kaldı ki çoğu kursta böyle bir destek yok, çünkü bu çok zahmetli bir iş.

Quizlet’in güzel yönleri neler?

Memrise hıza dayalı bir felsefesi olduğu için kısıtlı sayıda alıştırma türüne sahip, fakat Quizlet kart desteği, çoktan seçmeli, eşleştirme, yazarak çalışma gibi seçenekler sunuyor. Bu sayede monotonluk hissiyatı ortadan kalkıyor. Özellikle yazma alıştırmaları IELTS ve TOEFL adayları için gerekli. Dinleme ve yazma bölümündeki harf hataları ciddi puan kaybına yol açabiliyor.

Quizlet’in asıl beğendiğim özelliği ise seçtiğiniz dildeki ses dosyasını kendisi otomatik olarak sisteme tanımlıyor olmasıdır. Her bir kelimeyi sesle çalışma seçeneği sunması harika bir şey.

Fakat, Quizlet geriye dönük takip yapmıyor. Çalışma setine kendiniz geri dönmedikçe tekrar yapamıyorsunuz. Kısaca hangi bölümde çalışıyorsanız sadece oradakilerin takibini yapıyor.

Sonuç

Vaktiniz kısıtlıysa Memrise, dinlediğinizi doğru yazmanız gerekiyorsa Quizlet ile çalışmanız daha iyi olur. Eğer ses dosyaları olan bir Memrise kelime kursu bulabilirseniz ibre her durumda Memrise’a döner. Quizlet’in geriye dönük takip yapmaması hiç güzel değil.

Bonus:

Dilerseniz benim kelime uygulamamı (Memrise) kullanabilirsiniz. Her biri sesli olarak çalışılabilen 4381 akademik kelime. Uygulamadaki kelimeler ayrıca YDS Deep Reading isimli kitabımla paralel ilerliyor. Önce uygulamaya çalışıp sonrasında kitaptaki görevleri tamamlamak altyapınıza belirgin katkı sağlayacaktır. Not: Her iki uygulama da size paket programlar satmaya çalışacaktır. Benim onlarla bir ilgim yok. Herhangi bir özelliği satın alırsanız ücret onlara ödenir. Buna benim Memrise kursum da dahil.

2 comments

  1. Ergin Hocam çok güzel ve faydalı bir web sitesi hazırlamışsınız emeklerinize sağlık 👏👏👏

Bir Cevap Yazın