IELTS Writing: Gramer hatalarını azaltmanın en hızlı yöntemi

Kısa olan şeyleri kontrol altında tutmak daha kolay

IELTS, tüm gramer hatalarını aynı şekilde değerlendirmiyor. Cümlenin anlaşılmasını zorlaştıran hatalara çok daha fazla ceza veriyor. Sade cümlelerle writing 7 almak yerine, uzun ve hatalı cümleler yüzünden 5-6 puana düşen kişi sayısı az değil. Bir nevi kendini sabote etmek gibi. Kelime seçimi harika, detay sayısı bol, ama gramer hatası çok fazla ... Konuya uygun kelimeler kullanabiliyorsanız, gramer kalıplarını çok zorlamadan hakkınız olan puanı alabilirsiniz.

Aklınızdan geçenleri aynen aktarmak ana dilinize özgü. (Bu bile tartışılır.) İngilizce altyapınız güçlü değilse sınırlar fazla zorlanmamalı.

Zor olan gramer değil

Tek tek ele alındığında hiçbir gramer konusu o kadar da zor değil, ama onları art arda dizmek söz konusu olduğunda işler değişiyor. Cümle uzadıkça kalıplar birbirine girmeye başlıyor ve çoğu durumda hatalar kaçınılmaz hale geliyor. Kafası karıştığında 2 parçayı birbirine that veya which kullanarak bağladığını itiraf eden çok öğrencim oldu :) Yabancı dilde pattern gelişimi önemli. Eğer bir cümleyi bolca düşünerek tasarlamanız gerekiyorsa muhtemelen hata yaparsınız. Hafızanızda yer etmiş, hemen akla gelen gelen kalıplara öncelik vermek daha doğru olur. 

IELTS writing 7 ve üstüne çıkabilmek için hatasız cümleler kurmanız gerekiyor.


Eylem sayısı

Gramer hatalarından kurtulmanın veya onları mümkün olduğunca azaltmanın en hızlı yolu, cümledeki eylem sayısını azaltmak. Örneğin 3 eylem içeren cümlelerde hata oranınız yüksekse 2 eylemli cümleler kurmanız doğru olur. 2 eylemli cümlelerde bile hata yaparken tutup 5-6 eylemli cümleler kurmaya çalışmak = felaket. 

Yazdıklarınızın anlaşılmamasından daha kötü ne olabilir ki?

 

2 eylemli cümle örnekleri (Bu tür cümleler 7 almanıza engel değil)

  • All governments should try to encourage sports.
  • People who eat junk food eventually suffer from health problems.
  • It is believed that Mars once had liquid water on the surface.

3 eylemli cümle örnekleri (Arada bir böyle cümleler denenebilir)

  • Before we run out of fossil fuels, we must develop alternative sources of energy to sustain our current way of life.
  • Goods imported from other countries are usually sold for higher prices, especially if they are considered as a symbol of high  status.

4 eylemli cümle örnekleri (Sadece ne yaptığını iyi bilenler kullanmalı)

  • There used to be an assumption that technology would solve all our problems, providing endless prosperity for as long as we can imagine.
  • Our species would not have thrived but for the asteroid strike that wiped out all dinosaurs, which ruled the the planet for millions of centuries without facing any serious challenge.

5 eylemli cümle örnekleri (Ne gerek var?)

  • With digital media increasing its market share faster than ever, we can assume that traditional media will soon be a thing of the past, just as the radio fell out of use within a matter of years with the arrival of the TV.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال