Such as ve like arasındaki ince fark

Such as buzulun görenin kısmı. Like ise buzulun görünmeyen alt kısmı.

Çeviri tamamen aynı olsa bile such as ve like aynı işe yaramıyor. Such as örnek vermek için kullanılırken, like ile benzetme yapılıyor. Türkçe düşünerek ikisi arasındaki farkı anlayabilme şansı yok; ortaya çıkardıkları anlamı cümle içinde incelemek gerekecek.

Biri yerine ötekini kullanmak anlamı %100 değiştirme potansiyeline sahip. Sebep sonuç ilişkisinin doğru kurulmasının olmazsa olmaz olduğu durumlarda such as ve like farkına dikkat etmek zorunlu. Such as sonrasında kullanılan öğeler cümle içinde aktif rol oynarken, like sonrasında gelenler değil başkası & başkaları ima ediliyor.

  1. Impoverished countries like Kenya and Ecudador will apply for an IMF credit within a year. (başvuru yapacak ülkeler Kenya veya Ekvador değil, kim olduklarını bilmiyoruz)
  2. Impoverished countries, such as Kenya and Ecuador, will apply for an IMF credit within a year. (başvuru yapacak ülkelerin içinde Kenya ve Ekvador var)

Such as ile virgül kullanımı

Such as kalıbının virgüllü veya virgülsüz kullanılması anlamı değiştiriyor. Çoğu durumda virgüllü olan versiyonu tercih etmeniz gerekecek.
  • Impoverished countries, such as Kenya and Ecuador, will apply for an IMF credit within a year. (Kenya ve Ekvador haricinde de başvuru yapacak ülkeler var)
  • Impoverished countries such as Kenya and Ecuador will apply for an IMF credit within a year. (başvuruyu sadece Kenya ve Ekvador yapacak)

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال