Star Trek ile formal İngilizce kalıpları

 

Star Trek: The Next Generation dizisinde kullanılan cümleler çok klas.

Bu ders, İngilizcesi zaten iyi olan veya kendisine yüksek hedefler koyan kişilere yönelik.

Okuma veya dinleme vasıtasıyla dile maruz kalmak, kelime ve gramer açısından daha sağlıklı gelişime yol açıyor. Biz farkında olmasak da zihnimiz sürekli karşılaştığı içerikleri kalıcı hale getirmeye çalışıyor. Yabancı dizi seyretmek bu açıdan harika bir seçenek. Dil seçeneğini İngilizce olarak seçer ve yine altyazıları İngilizce kullanırsanız hem listening hem reading çalışmış olursunuz. 

Fakat, bu dersteki amacım dizi seyretmeyi övmek değil. İster yabancı dilde gelişmek, ister eğlenmek için olsun, bir şekilde herkes dizi seyrediyor zaten.

Formal İngilizce

Star Trek: The Next Generation, formal gramer kalıpları açısından resmen bir şaheser. Özellikle Kaptan Picard tarafından kullanılan kelimeler ve kalıplar, Akademik İngilizce bilgisi anlamında çağ atlatabilir. Bugüne kadar bir çok dizi seyrettim ve cümle kalitesi anlamında Star Trek bence rakipsiz. Genel İngilizce için değil tabi, akademik İngilizce açısından.

Nerede seyredebilirsiniz bilemiyorum. Netflix, Nisan 2022'de Star Trek serisini bırakacağını açıklamıştı, ama halen yayında. Platform tercihi size ait.

Not: Tüm Star Trek dizilerinde aynı kalite yok. Bir sürü farklı seri var. Benim önerim Star Trek: The Next Generation.

Niye?

İçerik üretirken (speaking, writing) saldırgan ve bencil bir tavır takınmadan mesajı karşıya iletmek önemlidir. Mesela, ben hemen yemek yemek istiyorum yerine mümkün olan en kısa süre içerisinde yemek yersem harika olur demek gibi. Arkadaş veya aile arasında ilk örnek uygun kaçarken, diğer durumlarda ikincisi uygun olacaktır. Captain Picard, size ikinci gruba giren binlerce kalıp öğretecek.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال