Renkli kelimelerle reading geliştirin

Microsoft Edge tarayıcı dil öğrenimine renk katıyor.

Kelimeleri türlerine göre sınıflandırmak kolay gelişen bir beceri değil. Cümleye bakar bakmaz hangisi isim, hangisi eylem vb. ayırt edebilmek ciddi bir birikim gerektiriyor. Bu konuda ciddi bir yardımcı var: Microsoft Edge tarayıcı.

Sınav hazırlık yapanlar

Kelimeleri sınıflandırabilmek, gündelik amaçlarla İngilizce öğrenenler için pek gerekli olmasa da, sınavlara girmeyi amaçlayanlar için olmazsa olmaz bir beceridir. Reading ve listening sorularının neredeyse tamamı eş anlam ilişkisine dayalı olduğu için kelime grupları arasında eşleştirme yaparken zarf, sıfat, eylem, isim vb. ayrımı yapmak gerekiyor. Bu olmadan sorulara tutunabilmek pek kolay olmuyor.

Yazar görüşünü tespit etmeye yarayan kelimeler olan zarfları, sıfatları tespiti yüksek reading skorları için gerekli bir alt beceri. Onları milisaniyeler içinde fark edebilmek yararınıza olacaktır. Benzer şekilde hızlı bir şekilde eylem takibi ise konu örgüsünü daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bir özellik. İsimleri hızlı görmek ise yazının ne hakkında olduğunu anlamaya yardımcı oluyor. Her birinin görevi ayrı ve onları hızlıca ayırt edebilmek çok faydalı.


Microsoft Edge tarayıcı

İnternet sayfalarında gezinirken Microsoft Edge tarayıcı tarafından sağlanan kelime renklendirme özelliğini kullanarak farkındalığınızı geliştirebilirsiniz. Sadece 2 tıklamayla bu özelliği istediğiniz sayfada kullanmak üzere etkin hale getirebiliyorsunuz.

Sırasıyla atılması gereken 2 adım var:
  • Immersive reader modunu açmak
  • Grammar tools ile dilediğiniz renkleri seçmek
Tüm kelime gruplarını renklendirmek zorunda değilsiniz. İstersiz sadece 1 veya 2 tanesini de seçebiliyorsunuz.

En yukarıda kitap simgesine tıklayınca hedef makale Immersive Reader modunda açılır. Bu aşamadan sonra Grammar tools sekmesine tıklayarak renk tercihi yapabilirsiniz.

Aynı özellik, Microsoft'un Android ve IOS uygulamalarında mevcut değil. Mobil uygulamada da Immersive reader özelliği var, fakat özellikler sadece makaleyi seslendirmekle kısıtlanmış. Renklendirme için masaüstü versiyonu kullanmanız gerekiyor. Belki ileride eklerler. Şimdilik yok.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال