Kanada göçmenlik için gerekli IELTS puanı

 

Kanada, aşırı talep gören bir ülke.

COVID öncesi dönemde yüksek bir IELTS skoru elde ederek Kanada göçmenlik başvurusu yapmak mümkün oluyordu. Fakat pandemi boyunca ve sonrasında talep o kadar arttı ki alınabilecek maksimum IELTS skoru bile yetmiyor artık. Sınavdan tam 9 puan alsanız bile başvuruya yetecek puan toplanamıyor.

Kanada göçmenlik IELTS puanları

Speaking 7.5, Listening 8.5, Reading 8, Writing 7.5 puan olunca maksimum yabancı dil skoruna ulaşıyorsunuz. Daha fazlasını da alsanız puan artmıyor. Ancak ilginç bir şekilde bu bile yetmiyor.

Kanada hükümeti kendi CRS (Comprehensive Ranking System) puanınızı hesaplamanız bir araç sunuyor. Yaş, tecrübe, IELTS vb. değişkenler üzerinden kaç puan alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. İş tecrübesiyle alakalı 2 farklı alan var. Yanlışlıkla Kanada iş tecrübesini doldurmayın lütfen.

Peki Kanada göçmenlik başvuru hakkı nasıl elde edilir?

Kanada'da çalışmış olmak veya üniversite eğitimi almış olmak aşırı yüksek puan getiriyor. Bu sayede sıradan IELTS skorları bile yeterli oluyor. Bir şirketten davet alınca muhtemelen 5 veya 5.5 puanla çalışma izni verilecektir. Eğitime başlamak içinse genellikle 6.5 puan gerekiyor.

Kısaca, Kanada göçmenlik başvurusu için ilk adım bir şekilde orada çalışmak veya eğitim almak. Aksi taktirde; doktora, genç yaş, iş tecrübesi, maksimum IELTS skoru bile yetmiyor.

Daha detaylı bilgi için bu alanda tecrübeli bir büroyla görüşmeniz daha iyi olabilir. Koşullar sürekli değişiyor.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال