IELTS writing en yaygın hatalar

İyi niyetli olmak yetmiyor. Formata harfiyen uymak zorunlu.


Aşağıdaki her bir başlık writing skorunun sadece dörtte birini etkiliyor. Değerlendirme task response, coherence & cohesion, grammar & punctuation, vocabulary olmak üzere 4 ayrı alan üzerinden yapılıyor. Her bir hata, bu alt alanlardan birini 4-5'e düşürüyor. Bazı hatalar birden fazla alanı etkileyebiliyor.

Bütün yazıyı birkaç gramer kalıbıyla tamamlamak (max. 4 puan) Task 1 & Task 2

Gramer puanı bu durumda 4'e düşüyor. Cümlelerin tamamı kusursuz olsa bile 4 puan geçilemiyor. Mesele hep geniş zamanda aynı cümle kalıbıyle yazdığınızı düşünün. Many people live in poverty. They have many difficulties. They have no comfort in their lives. ....

Task 1 için de aynı problem mevcut. It increased significantly. It reached 10 million only in 5 years. It ranked first. .... Dikkat ederseniz cümle kalıbı hiç değişmiyor. Bunu yapmak ben gramerden en fazla 4 puan istiyorum demek.

Yaygın noktalama hataları (max. 4-5 puan) Özellikle Task 2

Özellikle virgül kullanımı yüzünden başınız belaya girebilir. Yaygın virgül hatalarını paylaştığım derse mutlaka göz atın. Yanlış sayısı belirgin bir seviyeye ulaşınca gramer puanı 4-5 civarına takılıyor. Bunun yanına bir de iki nokta, noktalı virgül vb. hatalar geliyorsa yandınız. Em dash kullanarak bazılarına çözüm getirebilirsiniz.

Harf hataları & Türetme problemleri (max 4-5 puan) Task 1 & Task 2

Kelimeleri yanlış yazma lüksü yok. Sayı artınca ceza kaçınılmaz oluyor. Nasıl yazıldığından emin olmadığınız kelimeleri kullanmak doğru değil. Bazen istemeden de olsa hatalar oluyor. 1-2 tane olunca ciddiye alınmıyorlar, ama fazlası can yakıyor. Yazı bitince mutlaka kontrol gerekli.

Harf hatası kaday yaygın olan diğer bir hata türü de kelimeyi yanlış bir şekilde türetmek. Mesela, Task 1'de there was a significantly increase (significant increase olmalı) denmesi o kadar yaygın ki. Bu hem gramer, hem de kelime açısından ceza getiriyor. The outcome was satisfactory yerine the outcome was satisfied, the outcome was satisfaction gibi hatalar can yakıyor.

Sürekli aynı kelimeleri kullanmak (max. 4 puan) Özellikle Task 1

Mesele trendleri anlatırken hep incerase, decrease, slightly, significantly kelimelerinin etrafında döndüğünüzü düşünün. Kelime puanı bu durumda max. 4 olabiliyor. Çeşitlilik olmazsa olmaz. Increase yerine duruma bağlı olarak, rise, go up, soar, surge, spike, hike gibi alternatifler gerekli. Decrease yerine decline, fall, go down, deteriorate, dwindle, plunge, plummet gibi seçenekler var.

Amacı olmayan paragraflar (max 4 puan)

Paragraflar bir mantığa göre ayrılmalı ve mümkünse yazıya geçmeden önce bu amaç paragrafın hemen başında belli edilmeli. Rastgele 1-2 değişken analiz ettikten sonra diğer değişkenlere geçmek ceza sebebi. Artanlar, azalanlar, çok olanlar, aynı kalanlar, sürekli dalgalananlar gibi ortak teması olan paragraflar oluşturmak gerekiyor.

Essay yazarken de aynısı geçerli. Her paragrafın kendine has bir amacı olmalı. Ve mümkünse hemen en başta belirtilmeli.

Referanslama eksikliği yüzünden kelime tekrarı yapmak (max 5 puan) Özellikle Task 2, bazen Task 1

Such, both, none, neither, these, which, that, one, another, most, many, so gibi kalıplardan yardım alınmadığı için aynı kelimeleri tekrarlayarak yazmak problem yaratıyor. 

Kötü örnekler
  • Poachers have killed many endangered animals in recent years. Because they killed many endangered animals, some of them are now about to go extinct.
  • Some people are after comfort. These people look for comfort because they want to feel comfortable.
Özellikle 2. cümlelerin başlangıç kısmı felaket.

Sürekli aynı kalıplarla bağlantı kurmak (max. 5 puan) Task 1, Task 2

However, for example, therefore vb. kalıplar yardımıyla cümleler & paragraflar arasında bağlantı kurabiliyoruz. Bu sayede okuyucunun işi kolaylaşıyor, çünkü takip eden cümlenini içeriğini anlık olarak tahmin etmeye izin veriyorlar. Fakat, sürekli however, but, for instance vb. kullanınca emeğinize yazık oluyor. IELTS, çeşitlilik istiyor.

Paragraflar arası geçiş (max. 5 puan) Özellikle Task 2

Bir paragraftan ötekisine geçerken çok hızlı davranmak doğru değil. İkisi arasındaki geçişi temsilen, anlamayı kolaylaştıran ifadeler kullanmak gerekli. Mesela;
  • Avantajları anlattıktan sonra dezavantajlara geçerken, X is not free from drawbacks, though.
  • Problemlemin sebeplerini ele adıktan sonra, Nevertheless, these can be eliminated via the following measures.
Üste rastgele bir kaç kalıp ekledim. Bunlardan çoook fazla üretilebilir. Sadece seviyenize uygun kalıplar kullandığınızdan emin olmalısınız. Yoksa yazınız modifiye edilmiş Şahin arabalara benziyor.

Bir paragrafa diğerlerinden daha az önem göstermek (max 6 puan) Özellikle Task 2

Bunun sebebi, genellikle yorgunluk veya şu iş bir an önce bitse de kurtulsam isteği. Özellikle son paragraf çoğu adayın yazısında kısacık kalıyor. İlk paragraf destan, son paragraf şiir gibi. Buna ceza verilmemesi söz konusu bile değil.

Her paragrafta tamamlanması gereken görevler var: konuya uygun bir argüman, sizi böyle düşünmeye iten gerekçeler, konuyu somutlaştıracak örnekler, çıkarım (okuyucuya vermek istediğiniz mesaj).

Detaylara aşırı odaklanmak (max 5 puan) Task 1

Yazınız baştan sonra başlangıçta 10'du, sonra 13'e yükseldi, dönem sonunda 20 oldu gibi ayrıntılarla süslemeniz yetersiz görülüyor. Ana trendler ve detaylar arasında denge kurmanız gerekiyor. 

Özellikle line graph yorumlarken her döneme ait verileri böyle tek tek yorumlamak yaygın. Pie chart, bar chart gibi yazı türlerinde ise yine tek tek X %50, Y %70 gibi okuyucuyu ayrıntıya boğan yazılar 5 puan civarına takılıyor.

Tarafınızı belli etmek & Çıkarım (max 5 puan) Özellikle Task 2

Paragraf sonlarında ve kapanış paragrafında okuyucuya eeee? dedirtmemeniz gerekiyor. Ne söylemek istediğiniz, varmaya çalıştuğınız sonuç net bir şekilde belli edilmeli. Dolaylı mesajlarla yazı kapatılmaz. Mesela, paragrafları örneklerle kapatınca bu tehlike hep var. Örnekle varmak istediğiniz sonucu ayrı bir cümleyle belirtirseniz problem çözülmüş olacak. Kapanış paragrafında da hepsini kısaca özetlemeniz yeterli olacak.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال