IELTS Speaking: Yakın anlamlı cümleler sayesinde gerilimi azaltmak

 

Yakın anlamlı cümleler kurmak, dinleyicinin bilgiyi özümsemesine yardımcı oluyor.

Amaç aynı, yöntem farklı

Konuşma ve yazma özünde aynı amaca hizmet eder: aklımızdan geçenleri karşıya ulaştırmak. Fakat, her ne kadar amaç aynı olsa da, yöntem açısından bazı farklılıkların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Okuyucu hedef cümleyi tekrar tekrar okumak için yeterli vakte sahiptir. Ta ki anladığını düşünene kadar. Dinleyici açısından ise böyle bir şans yoktur. Ne dendiği anlaşılmadan bir sonraki cümleye geçilebilir. Cümle sayısı arttıkça işler zorlaşır. Bu durumda, konuşmacıya bir görev düşer: karşı tarafın anlaması için zaman tanımak. Bunu her cümleden sonra bolca bekleyerek yapmak tabi ki saçma olur; daha doğal bir yöntem gerekir.

Eş anlamlı cümleler

Dinleyiciyi boğmak istemiyorsak, arada bir önceki cümlede yer alan mesajı tekrarlamalıyız. Bu sayede karşı tarafa düşünme şansı tanımış oluruz. 

Mesela,

  • Many people died in WWII. It was the deadliest war of all times. Millions passed away in a short amount of time.
  • Penguins live in colonies. They cannot survive alone for long. They need the company of other members of the clan.
Üstteki cümle dizilerinde sadece tek bir mesaj var. Bir cümleyi kaçırsanız bile ötekini anlarsınız. Konuşmacının böyle devam edeceğini hisseden dinleyicilerin gerilim düzeyi doğrudan azalır. Konuşmayı her an odaklanma ihtiyacı hissetmeden rahatlıkla takip edebileceğini anlar ve süreç sağlıklı bir şekilde ilerler.

Anlaşılma süreci karşılıklıdır. Topu sadece dinleyiciye atamayız.

Zeki görünme çabası

Unutmayalım! Speaking sınavında amaç ne kadar zeki, ne kadar bilgili olduğunuzu ispatlamak değil. Sürekli yeni bilgiler sunduğunuz taktirde anlaşılmama riski ortaya çıkar, mağdur olan siz olursunuz.

Arada bir cümle tekrarıyla kimseyi yormadan konuşmak en doğrusu.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال