Avustralya göçmenlik & vize için dil puanları

Avustralya nitelikli gençlere, tecrübeli kişilere her zaman kucak açıyor.


Avustralya'nın aşırı kapsamlı bir vize sistemi var, fakat ihtiyaç duydukları alanlarda adayların koşullarını esnetmeye özen gösteriyorlar. Davet alan kişiler 5 veya 6 IELTS skoruyla bile vize alırken, doğrudan başvuru yapanlar için gerekli minimum seviye IELTS 6.

Functional English (Minimum seviye)

Din görevlisi, sporcu vb. biçimde ülkeye gitmek isteyenler için gerekli minimum koşullar. Bazı üniversiteler bu puanla şartlı kabul imkanı da sağlayabiliyor.

IELTS her bölümden en az 4.5. TOEFL en az 32 puan. PTE en az 30 puan.

Vocational English (Mesleki yeterlilik)

Çalışan eksikliğinin ilan edildiği alanlarda iş teklifi alırsanız ulaşmanız gereken dil puanları. Nitelikli kişiler ülkeye adım atabilsin diye sağlanan bir kolaylık.

IELTS her bölümden en az 5. TOEFL listening 4, reading 4, writing 14, speaking 14. PTE her bölümden en az 36. OET en az B seviyesi.

Competent English (Normal seviye)

Bireysel başvurularda ve iş teklifi söz konusu olduğunda gerekli minimum puanlar. İş teklifi, davet vs. almadan gitmek isteyenler için en alt seviye dil puanları. Puan karşılıkları yok, sadece başvuru hakkı sağlıyorlar. Muhtemelen yetmezler.

IELTS her bölümden en az 6. TOEFL listening 12, reading 13, writing 21, speaking 18. PTE her bölümden en az 50. OET en az B seviyesi.

Proficient English (Uzmanlık düzeyi)

Yaşınız gençse, biraz iş tecrübeniz varsa, istenilen iş dallarına yönelik diplomanız varsa aşağıdaki puanlar sizi Avustralyaya götürür.
IELTS her bölümden en az 7. TOEFL listening 24, reading 24, writing 27, speaking 23. PTE her bölümden en az 65. OET en az B seviyesi.

Superior English (Üst düzey İngilizce)

Başvuru sonrasında bir sıralama gerekirse bu skorlara ulaşanlar, topladıkları ekstra puan sayesinde öncelikli olacaktır.
IELTS her bölümden en az 8. TOEFL listening 28, reading 29, writing 30, speaking 26. PTE her bölümden en az 79. OET A seviyesi.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال