Writing, speaking odaklı bir şekilde kelime öğrenmek

Birbiriyle uyumlu küçük parçaları bir araya getirmek önemli


Reading veya listening esnasında bilinmeyen kelimeleri not almak yaygın. Özellikle Türkçe karşılıklarıyla İngilizce kelime listesi oluşturmaya kalkmayan kişi yoktur muhtemelen. Fakat, bu yöntem sizi bir şeyleri anlamaktan (o bile tartışılır) öteye götürmez. Tek kelime halinde Türkçe çevirisi ön planda olan kelimelerle kaliteli içerik üretmek bir hayal.

Birlikte kullanılan kelimeler

Problem Türkçe çeviriyle çalışmak değil, kelimeleri tek tek bütünden bağımsız halde not almak. Her kelimenin birlikte kullanılmaya yatkın olduğu başka kelimeler var. Esasen bunları bir bütün halinde not almanız gerekiyor. İster 2-3 kelimelik gruplar halinde, ister örnek cümleyle. Ozdic bu konuda harika bir asistan. Sözlüğün amacı yan yana kullanılmaya yatkın kelimeleri listelemek. İstediğiniz kelimeyi girin ve sonuçlardan aklınıza yatanları not alın. Cümle örnekleri akılda kalacak kadar kısa.


Ozdic, kelime anlamından ziyade birlikte kullanılan kelimelere odaklanan bir sözlük.


En yaygın hatalar

Deyimler söz konusu olduğunda kimse sizden kusursuz kullanım beklemez. Fakat, gündelik kelimelerde anlaşılmayı engelleyen en temel problem çeviri yöntemiyle yan yana getirilen kelime grupları oluyor. Çünkü, çoğu kişi kelimeleri ikili, üçlü gruplar halinde değil tek tek öğreniyor. 

Okulu yarıda bırakmak (drop out of school), okulu kırmak, okulu asmak (skip the school) gibi kalıpları çeviri yöntemiyle elde edemeyiz. Ortaya çıkan içerik anlamsız olur. 

Kapsamlı kelime defteri

Çözüm, kullanmaya yatkın olduğunuz kelimelerle bir defter oluşturmak ve bunu düzenli şekilde gözden geçirmek. Zamanla; yaza yaza, konuşa konuşa kalıcı hale geleceklerdir.

Başkalarının oluşturduğu listelere bel bağlamanızı önermem. Herkesin bahsetmek istediği ayrıntılar kendine has. Kendiniz için kendiniz çaba göstermelisiniz. Yavaş ama sağlam bir sekilde gelişirsiniz.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال