Writing: Şaşırtıcı bilgiler verirken acele etmeyin

Yaygın inançlara karşı çıkıyorsanız, fikrinizin hazmedilmesi için karşı tarafa zaman tanıyın.


Dilediğiniz fikri savunmakta özgürsünüz, fakat ilginç bilgiler sunmayı amaçlıyorsanız acele etmeseniz iyi olur. Karşı tarafa sizi iyice anlaması için zaman tanımanız gerekir. Hedef cümleyi farklı kelimelerle yeniden kurmak size bu fırsatı sunar. Ve bunu yaparken 2 cümle arasındaki ilişkinin benzerlik olduğunu vurgulamak için kullanabileceğiniz kalıplar var. Bunları aslında veya yani (diğer bir deyişle) biçiminde çevirebiliriz.
  • Mars will probably be home to human settlements. In fact, it will be teeming with life within a few centuries.
  • We cannot be alone in the Universe. Earth must not actually be the only planet with organic life forms.
  • In early years of his life, Galileo was inspired by religious doctrines; indeed, he even considered being a priest for long.
  • We will run out of fossil fuels sooner than anticipated. In other words, we do not have long to advance our understanding of renewables.
  • Tardigrades can survive in outer space for long. As a matter of fact, radiation does not seem to impair their physical functioning at a quick pace.
  • The poor are not less happy than the rich are; that is, our level of happiness does not depend on personal wealth.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال