Çevirisi en çok karışan takı: -me, -ma

 

Tek bir parça ama birden fazla görev üstleniyor.

Türkçe sondan eklemeli bir dil ve aynı ek birden fazla gramer konusuna karşılık gelebiliyor. -me, -ma takısı da bunlardan bir tanesi. Yanlış kullanım oranı açısından zirveye oynalardan biri hatta.

Bu takı kişilere göre -mesi, -men, -meleri, -meniz vb. şekilde çekimlenir. 

-me takısı hangi gramer kalıplarında kullanılabilir?

That / The fact that

That ve the fact that ile elde ettiğimiz noun clause cümlelerini özne pozisyonunda kullanırsak çeviride -me, -ma kullanmak gerekir. The fact that kullanıldığında alternatif başka bir çeviri daha kullanılabiliyor.
  • That life originated in water is a fact discovered decades earlier. Hayatın suda ortaya çıkmış olması on yıllar önce keşfedilen bir gerçektir.
  • The fact that the Sun will eventually swallow our planet is horrifying. Güneş'in bizim gezegenizimizi en nihayetinde yutacak olması / yutacak olduğu gerçeği korkunçtur.

Eylemlerden türeyen isimler

Türemiş isimlerle elde edilen kalıplar da -me(si) çevirisine tabidir. Fakat, çeviri genellikle daha da kısaltılır. 
  • Construction of a lunar base makes little sense. Bir Ay üssünün inşası / inşa edilmesi pek mantıklı değil.
  • Exposure to sunlight for long is dangerous. Uzun süre boyunca güneş ışığına maruz kalma / maruz kalınması tehlikelidir.
  • Elimination of all opponents seems likely. Tüm rakiplerin elenmesi olası görünüyor.

Sahiplik + Gerund

Bu kalıp o kadar da yaygın değil ama sonuçta böyle bir şey var.
  • Your handling the issue so smoothly has impressed everyone. Meseleyi böylesine düzgünce ele alman herkesi etkiledi.
  • Your father's living in the wild alone is quite impressive. Babanın vahşi doğada yalnız başına yaşaması / yaşıyor olması oldukça etkileyici.
  • China's monitoring internet use constantly is a sign of oppression. Çin'in internet kullanımını sürekli olarak takip etmesi / takip ediyor olması baskının bir işaretidir.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال