TOEFL vs. IELTS Speaking Karşılaştırma

TOEFL hiç karşılıklı konuşma içermiyor. Yapay zeka puanlama sürecinde aktif rol oynuyor.

IELTS ve TOEFL testlerinin speaking bölümleri birbirine hiç benzemiyor. IELTS speaking sınavı gerçek bir kişiyle yüz yüze yapılmaktayken, TOEFL speaking sınavında ekrana konuşuyorsunuz. TOEFL sınavında sizi canlı canlı dinleyen veya yönlendiren kimse yok.

Masraflı ama güzel

Gerçek bir kişiyle konuşuyor olmak çoğu adayın heyecanını yenmesine olanak sağlıyor. IELTS bu açıdan TOEFL'a göre üstün konumda. Examiner eğitimi ve maaşları sebebiyle oluşan giderler belki IELTS adına dezavantaj olursa da, bu geleneğin hala sürdürülüyor olması harika.

Sınav esnasında yönlendirme

TOEFL sınavında soruyu yanlış anladıysanız veya yanıtınız alakasızsa sizi o an kurtaracak kimse yok. Ceza puanı kaçınılmaz. Fakat, IELTS speaking görevlileri bu tür anlarda inisiyatif kullanıyor ve durumu toparlamanız için çaba gösteriyorlar. Lafınızın kesilmesi anlık olarak moral bozabilir, ama aslında gerçekleşen şey cevabınızı toparlamak için size fırsat sunmak. IELTS bu açıdan da TOEFL'a göre üstün.

Sadece konuşma yok

TOEFL spekaing soruları sadece konuşma performanısına bağlı değil. İlk soru haricinde hepsi bir şeyler okuyup dinlemeyi ve sonrasında yanıt vermeyi gerektiriyor. Cevaplarınızın özgün olma şansı yok. Bir nevi özet yapıyorsunuz hep. IELTS ise istisnasız her soruda yaratıcı yanıtlar vermenize olanak sağlıyor. Özgürlükçü bir speaking formatına sahip.

TOEFL Speaking Soru Türleri

Kişisel Görüş

Writing sorularında olduğu gibi tartışmalı bir konu (kısa) veriliyor. 45 saniye boyunca neden katılıp katılmadığınızı anlatıyorsunuz. Sadece konuşma içeren tek soru.

Kampüs Duyurusu

Kampüste yaşanan bir değişim okuma metninde sunuluyor. Dinleme metnindeki kişi bunu beğenmiyor. Sizin göreviniz ikisi arasındaki uyumsuzluğu 60 saniye boyunca anlatmak.

Genelden Özele

Dinleme metnindeki kişi, okuma metnindeki içeriği örneklerle destekliyor. 60 saniye boyunca ikisi arasındaki ilişkiyi sunmanız isteniyor. 

Akademik Ders

Profesör, dinleme metnindeki içeriği örneklerle desteklemeye devam ediyor. 60 saniye boyunca bu ikisi arasındaki ilişkiyi ele alıyorsunuz. Bu bölümde reading yok, sadece listening ve speaking var.

IELTS Speaking Soru Türleri

Tanışma

Sizi tanımaya yönelik basit sorular içeriyor. Kariyeriniz, hobileriniz vs. Sınavın en kolay bölümü. Examiner, soru yöneltiyor ve gerekçeleriyle birlikte görece kısa yanıtlar veriyorsunuz.

Sunum

4 sorudan oluşan bir kart veriliyor. 1 dakika hazırlandıktan sonra en az 1 en fazla 2 dakika boyunca sunum yapmanız isteniyor. Sunum konusu sizin anılarınıza, hayallerinize, sosyal çevrenize, alışkanlıklarınıza yönelik. Akademik bir nitelik taşımıyor.

Mülakat

Sunum konusunda yer alan konuya yönelik geniş kapsamlı sorular geliyor. Sunum konusu tatilse burada turizm gibi. Karşılıklı konuşma halinde ilerliyor. 

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال