TOEFL ve IELTS reading arasındaki farklar

 

IELTS ve TOEFL reading bölümleri birbirine pek benzemiyor.

Okuduğunu anlama, evrensel prensiplere dayanıyor olmasına rağmen, ETS (TOEFL) ve Cambridge (IELTS) farklı yöntemler vasıtasıyla adayları test ediyor.

Makale seçimi

IELTS popüler bilim konularına öncelik vermekteyken, TOEFL tamamıyla üniversite ders konularına bel bağlıyor. TOEFL, Amerikan tarihini bir şekilde sorulara entegre ediyor, ama IELTS bu konuda tarafsızlığını koruyor. IELTS açısından herhangi bir kültürel dayatma söz konusu değil.

Kelime zorluğu

TOEFL konuları tamamıyla üniversite ders konularına dayandığı için kelimeler daha zorlu olabiliyor. IELTS bu anlamda daha insancıl bir yaklaşıma sahip. 

Soru takibi

TOEFL soruları yönerge açısından çok net. Hangi soru için makalenin hangi kısmına odaklanmadığınız gerektiği açıkça işaret ediliyor. Ama IELTS sınavında resmen ava çıkmak zorundasınız. Soruyu cevaplamak kadar, hangi sorunun nerede geçtiğini bulmaya vakit ayırmanız gerekiyor. 

Soru türleri

TOEFL sadece çoktan seçmeli sorulardan faydalaıyor. Başka yok. Sadece 1 tane. Çıkarım, gerçek vb. ayrımlar var ama yine de tek bir soru türü var. IELTS ise başlık eşleştirme, boşluk doldurma, true false, çoktan seçmeli gibi10+ soru türüne sahip. Dolayısıyla, IELTS reading sınavına adapte olmak biraz daha fazla vakit alır.

Soru sayısı

IELTS her zaman 3 makale ve 40 soru barındırıyor. TOEFL ise standart olarak 3 makale ve 30 soru içeriyor. Fakat, TOEFL sınavında bazen eksta 1 makale çıkıyor ve soru sayısı IELTS ile eşitleniyor.

Kelime ve anlama açısından IELTS biraz daha avantajlı ama soruların nerede geçtiğini bulmak için harcanan süre bu avantajı yok ediyor. 2 sınav arasında karar vermeniz gerekiyorsa bu muhtemelen reading üzerinden yapılmamalı. 

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال