TOEFL sınavında neden ekstra sorular var?

 

Limuzin araçlar da uzun ama bu ille de kötü bir şey değil. Aynısı TOEFL için de geçerli.

IELTS ve TOEFL gibi yüksek katılımcı hacmine sahip sınavların aynı soruları defalarca kullandığını biliyoruz. Her sınav için yeni soru üretmenin maliyeti aşırı yüksek olur ve bu muhtemelen zaten pek düşük olmayan sınav ücretini daha da arttırırdı.

Her şey para mı?

Soruların tekrar kullanılması aslında zaten kötü bir şey değil. Bir süre sonra hangi öğrenci grubunun hangi yaklaşık puanı alacağını anlamanıza yardımcı oluyor. Sorular, öğrencilerin karşısına çıkmadan önce de test ediliyor zaten ama gerçek sınav performansını anlamak için test günü verilerini kullanmak tabi ki daha mantıklı. 

Büyük bir fark

Standart sapma açısından kötü performans sergileyen soru ve makaleleri değiştirmek veya bir daha kullanmamak tabi ki harika. Ama daha da iyi olansa işi en başından sıkı tutmak. Yani tutarsızlık sergiletme ihtimali olan soruları zaten önceden elemiş olmak. En azından bir kaç bin adayın canını yakmamış olmak. İşte TOEFL organizatörü ETS'nin bu konuda harika bir çözümü var.

Reading & Listening ekstra sorular

TOEFL sınavında bazen ekstra sorularla karşılaşıyorsunuz. Reading bölümünde 1 makale 10 soru veya listening testinde 1 ekstra bölüm. İkisinden biri. Zaten her seferinde çıkmıyor. 

Ekstra sorular puanlanmıyor, sadece sınav günü gerçek öğrenci performansı açısından veri toplanıyor ve ona göre gerekli değişimler yapılarak optimizasyon sağlanıyor. En güzel kısımsa siz hangi soruların puanlanmadığını bilmiyorsunuz. Hepsini aynı ciddiyetle çözmek zorundasınız.

Soru kalitesi, konuların güncel olması vb. faktörler tabi ki önemli ama TOEFL gibi öğrencilerin psikolojik ve duygusal durumunu da böyle etkili bir şekilde test edebilen başka sınav yok. Sınav dışı ortamlarda soruları test etmek aynı şey değil. Sınav günü bambaşka.

Yani, TOEFL bazen birkaç kişiyi ayrıca yoruyor, ama buna değer.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال