Should kullanmadan tavsiye vermek (Long live the Queen)

God save the Queen, Long live the King gibi ifadeler temenni içeriyor. ''Should'' yok ama var.


Problem çözüm ilişkisinin mevcut olduğu durumlarda tavsiye veririz. Bu amaca yönelik olarak; should, must, have to gibi modal eylemler kullanabiliriz. Alternatif olarak essential, fundamental, compulsory gibi kelimeler de yardımcı olur. Fakat, bunlara ek olarak bir seçeneğimiz daha var.

Var ama yok

Aşağıdaki cümlelerde tavsiye veriyoruz ama should kullanmadan. İlginç olansa cümleyi should varmış gibi kurmak zorunda olmamız.
  1. I suggest you should book your flight as soon as possible.
  2. I insist she should be here to help me.
  3. It is important all citizens should wear masks.
  4. I would recommend he should not call us any time soon.
  5. We urge you should refund right now.
Yukarıdaki cümlelerde should kullanmamak tercihe bağlı değil, yasak. Sebebi çok basit aslında: suggest, insist, important, urge kelimeleri zaten o işin gerekli (önemli) olduğunu belirtiyor. Sould cümlede kalsaydı fazladan kelime kullanmış oldurduk.

2. örnekte çok ucube bir kalıp ortaya çıktı: I insist she be here to help me. Fakat bu cümle gramatik olarak doğru. I urge he resign soon, It is necessary the mall be quarantined cümlelerin de kurallı olduğu gibi. 

Bu şekilde kullanıma uygun kelimeler ve kalıplar

ask, demand, recommend, urge, suggest, request, advise, insist, propose, prefer, it is essential that, it is necessary that, it is best that, it is vital that, it is urgent that, it is crucial that, it is desirable that, it is recommended that it is important that


Deyimleşmiş ifadeler

Long live the King, God save the Queen, God bless you gibi kalıplarda da aslında should var ama yok. Mantık aynı: 
  • It is best that the King should live long. Long live the King.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال