PTE Academic sınavında hangi soru türleri var?

Kapsamı bu kadar geniş olan başka bir sınav yok. Her açıdan test ediliyorsunuz.

PTE Academic, Pearson isimli dev eğitim kuruluşu tarafından organize edilen bir sınav. Bilimsel yönü inanılmaz kuvvetli, ama bir o kadar karmaşık bir sınav. Fakat, bana göre bu karmaşa her renkten her seviyeden adayları test etmeye yardımcı oluyor. Anlaması biraz vakit alabilir, ama kapsam açısından büyüleyici.

PTE Academic soru türleri

20 farklı soru türüne rağmen sınav neredeyse 2 saatte tamamlanıyor. Çok hızlı akan bir sınav. Yangından mal kaçırır gibi ilerliyor. Bu hem iyi hem kötü. Kısa sürede tamamlanması bunalmayı engellerken, çok hızlı bir şekilde akması paniğe yatkın olanları olumsuz etkiliyor.

Dinleme açısından baskın bir sınav. Okumaya dayalı bölümler en geç 30 dakika tamamlanırken, dinleme 43 dakikaya kadar yayılabiliyor. IELTS sınavında tam tersi geçerli.

Writing

Essay: 200-300 kelime arasında değişen bir yazı gerekiyor. Soru türü çeşitliliği diğer sınavlara nazaran az. IELTS 6.5-7 writing skoru olan kişiler buradan neredeyse tam puanla çıkıyor.

Özet: Okuma metnini, tek bir cümle halinde ve maksimum 75 kelime olacak şekilde özetlemeniz gerekiyor. Bağlaç ve clause bilgisi iyi olmak zorunda.

Speaking

Sesli okuma: Verilen metni okuyorsunuz. Problemli seslerin yaygınca yer aldığı bir metin okunuyor. 

Cümle tekrarı: Ezbere dayalı bir görev. Söylenen cümleyi tekrarlamanız bekleniyor.

Görsel tanımlama: Görseldeki verileri analiz etmeniz gerekli. IELTS grafik analizi gibi, ama yazılı halde değil.

Ders özeti: Eş anlamlı cümleler kuracak şekilde metin özeti. Konuşma bölümünün belki de en zor kısmı.

Kısa cevap: Biraz komik bir bölüm. Polis sorgusuna alınmış gibi hissettirebilir. Sorulara kısa yanıtlar vermeniz gerekli. Cisimleri büyük göstermek için kullanılan alet nedir? gibi. Hemen yanıt vermek zorundasınız: 3 saniye içinde yanıt yoksa mikrofon kapanıyor.

Reading

Çoktan seçmeli: Tek veya çoklu cevap olacak şekilde soru yanıtları gerekiyor. Metinler o kadar da uzun değil; çok yormuyor.

Boşluk doldurma: Verilen kelimeleri boşluklara sürükleyip bırakıyorsunuz. Özel bir zorluğu yok. Okumadan ziyade kelime bilgisi önemli.

Cümle sıralama: Karışık halde verilen cümlelerden bir paragraf oluşturmanız gerekiyor. However, indeed, thus, such, those, none gibi kelimelerin cümleler arası kurduğu ilişki gözetilerek çözülüyor.

Listening

Özet: Konuşma metnini 50-70 kelime olacak şekilde yazılı olarak özetlemeniz gerekiyor. 

Çoktan seçmeli: Metni dinleyip en uygun seçenek veya seçenekleri işaretliyorsunuz. Okuma bölümünden bir farkı yok.

Boşluk doldurma: İçind ebazı boşluklar olan bir metin görüyorsunuz. Dinledikçe boşlukları doldurmanız gerekiyor. Çıkarım yok; aynen duyduğunuz kelimeyi yazmanız gerekiyor. Metin aynen okunuyor.

Doğru özet: Dinleme metni sonrasında en uygun özeti seçmeniz gerekiyor.

Yanlış telaffuz: Dinleme esnasında yanlış telaffuz edilen kelimeleri işaretliyorsunuz.

Yazı: Dinlenilen metni aynen yazmanız gerekiyor. Duraksama şansı yok. Hızlı davranmak zorunlu.

Soru türlerine yönelik videoların yer aldığı resmi tanıtım sayfası

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال