Popüler bilim konularıyla listening geliştirmek

 

Latinceden çevrilen bir atasözü: Yavaş yavaş acele et.

Dinleme becerisi çok kolay gelişmiyor. En azından doğal yatkınlığı olmayan kişiler için. Ama gelişim hızlı olmuyor diye onu geri plana atmak uzun vadede hayal kırıklığına yol açıyor.

Netflix, Spotify yeter mi?

Diziler, filmler ve şarkıların dinlemeye katkısı inkar edilemez. Farklı sesleri ve en çok kullanılan kelimeleri kalıplarını anlayabilmek için fayda sağlıyor. Fakat, hayatınızın herhangi bir döneminde İngilizce sınavlarından birine girecekseniz dizi, film seyretmek yetmez. Zorlu kelimeler ve genel kültür açısından da ilerleme kaydetmeniz gerekir. 

Aşina olduğunuz konularla karşılaşınca kelimelerin yarısını bile anlamasanız, muhakeme yardımıyla içeriği doğru yorumlayabilirsiniz. Business, art, history gibi konularda problem yaşamayan aday yok gibi. Sürprizlerle karşılaşmamak için önceden yatırım gerekli. Ve bu öyle 3-5 ayda aşılacak bir engel değil. Zaman ayırmak zorundasınız.

Mükemmel kaynak: TED Education

İngilizce altyapısı idare eder düzeyde olan kişiler için tavsiyem ed.ted.com adlı siteden faydalanmak. Bu sitede popüler bilim konularına yönelik 5-6 dakikalık dersler var. Hiç ders gibi hisssettirmiyorlar. Bir çoğu gayet eğlenceli. TED Ed YouTube kanalından da takip etmek mümkün. Ben siteyi daha faydalı buluyorum çünkü konuyla alakalı dinleme soruları çözebiliyorsunuz. Ayrıca konu üzerinde başkalarıyla tartışma şansı da sunuyor. 

TED Ed + Eğlenceli içerikler

Sürekli bilime dayalı içerikler uzun vadede sıkıcı gelebilir. Dengeyi korumak gerekir. Mesela her gün yarım saat Ted Education sonrasında istediğiniz kadar dizi, şarkı gibi. İkisi bir arada yani. Her gün 3 tane ders bitirmek nedir ki? 15 dakika dinle, biraz soru çöz, biraz da tartışma için vakit ayır. Yeter.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال