IELTS Writing Task 1: Farklı kaynaklardan enerji üretimi


Kaynak türüne göre enerji tüketimini karşılaştıran bir pasta grafiği

Değişken sayısı açısından bunaltan bir yazı. Yaygınca kullanılan petrol ve gaz ilk paragrafı domine edecek. Kendi içinde dalgalanmalar yaşayan kömür diğerlerine pek benzemediği için ayrı bir paragrafta ele alınabilir. Yenilenebilir kaynaklar ve nükleer ise diğerlerine nazaran daha geri planda ve son paragrafta kendine yer bulacaklar. Önemli ayrıntılar:
  • Petrol neredeyse her ülkede 1 numara, gaz çoğu yerde petrolün ensesinde
  • Kömür kullanımı Avustralya'da oldukça yüksek ama diğer ülkelerde çok geride
  • Yenilenebilir kaynaklar, Birleşik Krallık hariç her yerde nükleer enerjinin önünde

The pie charts compare the amount of energy consumption by source in 4 different countries within the year of 2017.

Oil appears to be the number-one fuel in each country, excluding the UK, with its total share varying between 35% and 38%, not too far ahead in any of them. Gas overtook oil only in the UK with a difference of a meager 3%, while it trailed behind oil in all others.

Coal use, however, was prevalent only in Australia at 32%, making it the second-most popular energy source right after oil. Yet, in other countries, its share remained significantly lower, dropping down to 14% in the US. What's more, it was the least-preferred source of energy in Canada and the UK at just 6% and 5%, respectively.

Nuclear energy was not used at all in Australia, with its share remaining around 10% in others, ranking last in almost each of them. Similarly, renewables use did not take off in any country, despite a relatively high figure in Canada, 17%. 

Overall, major sources of energy were more or less the same in each country, with oil and gas clearly ahead of the rest.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال