IELTS, TOEFL, PTE denklik puanları

 

Binlerce adayın test skorları karşılaştırıldığında güvenilir tahminler elde etmek mümkün oluyor.

Cambridge (IELTS Academic), Pearson (PTE Academic) ve ETS (TOEFL iBT); ölçme değerlendirme sürecini çok farklı şekilde ele alıyorlar. Ama her biri işini inanılmaz etkili bir biçimde yürütüyor. Farklı yollardan gidip aynı sonuca ulaşıyorlar. Örneğin, IELTS sınavına girip 7 aldığınızda TOEFL veya PTE'de aldığınız puan beklenen aralığın dışına pek çıkmıyor. 

(Muhtemelen) işbirliği halinde değiller ama ortaya çıkan sonuç her biri adına oldukça güvenilir.

Kolay veya zor değiller

Bu tür sınavlarda amaç, kolay veya zor sorular hazırlamak değil, farklı İngilizce düzeyine sahip adayların her seferinde benzer sonuçlar almasını mümkün kılmaktır. Bu yüzden IELTS kolaymış TOEFL zormuş gibi düşünmek anlamsız. IELTS 6.5 alanlar TOEFL sınavında genellikle 80 civarında alıyor. Sapma pek fazla olmuyor. Birinde neyseniz ötekisinde de hemen hemen aynı oluyorsunuz.

Aşağıdaki tablo size büyük ölçüde fikir verecektir. Bu veriler, aşağıdaki sınavların ikisine veya tamamına katılan adayların skorları karşılaştırılarak elde ediliyor. Tahmini değiller. Büyük ölçüde gerçeği yansıtıyorlar. 

Kaynak: Pearson

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال