IELTS Reading: Not Given cevabı ve bilim dili arasındaki ilişki

 

Bilim insanları, başarısını ince hesaplara ve net olmaya borçlu.

NASA, Curisosity aracını Mars'a gönderebilmek için çok ince hesaplar yaptı. Yakıt tasarrufu için diğer gezegenlerin çekim gücünden faydalanmak, Mars atmosferinden geçiş yaparken sürtünme oranını hesaplamak gibi muhtemelen farkında bile olmadığımız diğer bir sürü değişkeni göz önünde bulundurdu. Yani, başarılı olabilmek için matematiğe bel bağladı. Mesafe, yakıt, güvenlik vb. her işlem için hesaplamalar net bir şekilde olmalıydı. Ve öyle de oldu.

Çünkü, bilim sayılarla çalışır. Bilim; Güneş, Dünya'dan daha büyüktür yerine Güneş, Dünya'dan 109 kat daha geniştir der. Bilim, elde edilecek sonuçları kimsenin hayalgücüne bırakmaz.

Bu gerçeğin True False Not Given soru grubuyla doğrudan ilişkisi var. Özellikle not given cevabı vermeyi gerektiren senaryolarla.

Not Given %80+ miktarın belirsiz olmasından kaynaklanıyor

İstatistiki olarak; not given cevabına en fazla yol açan senaryo, soru cümlelerinde sayısal belirsizlik yaratan more, most, less, bigger, wider gibi kelimeler. Bu tür kelimelerin kullanıldığı soruların cevabının True veya Yes olabilmesi için gerekli senaryonun makalede sayısal olarak ele alınması gerekir. Aksi taktirde not given cevabı kaçınılmaz olur.

Mesela,

Örnek 1: The entire country will suffer from uncontrollably high inflation.

Soru: Most people will be prone to inflation-inflicted problems. Cevap False çünkü miktar karşılaştırması mevcut: entire (tüm) most (çoğu)

Örnek 2: Our country is heavily suffering from uncontrollably high inflation.

Soru: Most citizens will be prone to inflation-inflicted problems. Cevap Not Given çünkü çoğu anlamını karşılaştırmaya izin veren bir ifade yok

Örnek 3: The entire country will suffer from uncontrollably high inflation.

Soru: There will be no one exempt from the effects of high inflation. Cevap True çünkü tüm ülke etkilenecek demek etkilenmeyen hiç kimse kalmayacak demektir.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال