IELTS Listening: Çoktan seçmeli sorulardaki tuzaklar

Dinleme testinde en yüksek yanlış oranı çoktan seçmeli sorulara ait


Çoktan seçmeli sorular dinleme testinin her bölümünde çıkabilir, fakat ilk ve son bölümde nadiren yer alırlar. Esasen 2. ve 3. bölümlerde karşımıza çıkarlar. Özellikle 3. bölümdekiler çok daha zordur.

Section 2 Multiple Choice

2 farklı versiyon vardır: 3 seçenek arasından doğru olanı bulmak, 5 seçenek arasından doğru olan 2 seçeneği işaretlemek.

Sadece ama sadece eş anlamlı kelime bilgisi test edilmektedir. Kelime benzerliğinden mutlaka kaçınmanız gerekir. Duyduğunuz kelimeleri işaretlemek sizi yanlışa sürükler. Seçeneklerde yer alan kelimelerin dinleme metninde aynen karşılık bulması olanaksız.

Şıklarda yer alan her seçenekten mutlaka bahsedilir. Cevaba eş anlamlı kelime bilginizi kullanarak ulaşmanız gerekiyor.

Section 3 Multiple Choice

Farklı versiyonlar yoktur. Bir sürü soru var ve 3 seçenek arasından doğru olanı bulmaya çalışıyorsunuz. Ama yine de ikiye ayrıldıklarını söyleyebiliriz.

Onay gerektirenler: Doğru cevap için 2 konuşmacının üzerinden uzlaştığı konuyu bulmanız gerekiyor. Şıklarda yer alan her bilgi konuşmada mutlaka geçer. Hangisine onay verilmişse onu işaretlersiniz. 

Bir sorunun onay gerektirip gerektirmediğini anlamak için soru başlığına bakmanız gerekir. Students, speakers, interns gibi çoğul isimler varsa onay ararsınız.

Onay soruları sizi paniğe sürüklemesin. Her seçenek doğru gibi gelecek. Zaten öyleler. Siz şıktaki eş anlamdan ziyade birinin diğerine katıldığı seçeneği bulmaya çalışıyorsunuz.

21, 24 ve 25 nolu sorular onay gerektiriyor. Kaynak: Cambridge IELTS 14


Diğerleri: Her seçenekten ille de bahsedilmez. Genellikle 3 seçenekten 2 tanesi ele alınır. Biri uzun uzun anlatılırken, diğeri / diğerleri hızlıca geçiştirilir. Uzun anlatılan doğru yanıt olur.

Eş anlam bilgisinin kullanılması gerektiğini söylemeye gerek bile yok. Çoktan seçmeli sorular = eş anlamlı kelimeler, cümleler.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال