IELTS Akademik 6.5 nasıl alınır?

IELTS 6.5, Akademik İngilizce giriş seviyesini temsil ediyor.


IELTS akademik sınava giren adayların ezici bir çoğunluğu 6.5 bant skoruna ihtiyaç duyar. Çoğu üniversite, lisans veya yüksek lisans programlarına başlatmak için 6.5 ister. IELTS 6.5 bant skoru bir nevi İngilizce bilgimi zorlu durumlarda kullanmaya hazırım mesajı veren bir puan. Üst düzey değil, ama kesinlikle gelecek vadediyor.

Reading

40 soru üzerinden 27 doğruya ulaşmanız gerekiyor. 6.5 civarı reading skoru olan adaylar, genellikle boşluk doldurma ve true, false, not given soru türünde daha iyi performans sergiliyor. 

3. makalede bazı soruları hızlıca geçiştirmek pahasına bile olsa ilk 2 makaleye odaklanmalısınız. Hepsini yapacağım diye yola çıkanlar asıl çözülebilir soruları kaçırabiliyorlar.

Listening

40 soruda sadece 26 doğruyla 6.5 bant skoruna ulaşılıyor. Basit soruların yer aldığı ilk 2 bölümde üstün performans hedefe ulaşmak için yeterli. İlk bölümde 8-9, sonraki bölümde 7-8 doğruya ulaşırsanız  6.5 puanı muhtemelen çok rahat alırsınız. Son 2 bölümde yarı yarıya başarı oranı, 6.5 hedefleyen adaylar için makul.

Son 2 bölümde 6-7 doğru ortalamasına ulaşırsanız 7 ve üstüne göz kırpıyorsunuz demektir.

Writing

Soruya kısmen bile olsa yanlış yanıt verme lüksünüz yok. Her paragraf iyice geliştirilmeli ve anlaşılır bir mesaj vermeli. Cümle anlaşılır kaldığı sürece gramer hataları yapabilirsiniz. Gramer konu çeşitliliği bol olmak zorunda. Konuya uygun olduğu sürece kelime kullanımı üst düzey olmak zorunda değil. Örneğin çevreyle alakalı yazarken air pollution, breathing problems gibi temel kullanımlar yeterli. Each, every, both, none such gibi zamirler kullanmanız gerekli. Konu değişimi esnasında as a result, without doubt, take for example gibi kalıplar gerekli. Kelime tekrarından uzak durulmalı.

Gramer odaklı düşünürseniz kaybedersiniz. Karmaşık cümleler kuracağım diye konu gelişimi zayıf kalırsa cezalardan ceza beğenin. 

Speaking

6.5 alan adaylar o kadar da akıcı konuşmuyor. Sadece telaffunuz çok iyi olduğu için bile idare eder düzeyde akıcılıkla 6.5 alabilirsiniz. Yanıt verirken sorudaki kelimeleri kullanmadan, bol gerekçe ve örnek verecek şekilde konuşursanız 6.5 speaking skoru bir hayli mümkün. İdare eder seviyede kelime ve gramer bilgisi yeterli.

Zorlanmadan eş anlamlı cümleler kurmaya başladığınız an kapı 7 bant skorundan açılacak.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال