IELTS Academic ve General arasında tercih

Düşünecek bir şey yok. Academic daha zor.


Yurt dışında eğitim almak istiyorsanız IELTS Academic versiyona katılmak zorunda kalacaksınız. Göçmenlik veya çalışma izni içinse böyle bir zorunluluk yok; Academic veya General versiyon arasından istediğinizi tercih ediyorsunuz.

IELTS General daha kolay

Tercih hakkına sahip olan adaylar, genellikle daha kolay göründüğü için General versiyonu tercih ediyorlar. Haksız sayılmazlar; general testin bazı bölümleri daha kolay. Görece kolay olan bu farklılıklar hangi bölümlerde karşımıza çıkıyor inceleyelim:

Listening ve speaking bölümleri tüm adaylar için ortak. Academic veya General seçmiş olmanız fark etmiyor. Listening testinin ilk 2 bölümü General esintisi içerirken, son 2 bölüm Academic özellikler taşıyor. Speaking testinde ise yine ilk 2 bölüm General versiyona, son bölüm ise Academic teste yönelik görevler içeriyor.

Grafik analizi yerine mektup

En büyük farklılık Writing bölümünde karşımıza çıkıyor. Akademik sınavda ilk writing görevi grafik analizi içeriyor ve çalışılması gereken konu sayısı çok fazla. Bar, sütun, pasta, çizgi, tablo, harita, süreç vb. grafik türlerini analiz etmeniz gerekiyor. Hepsini öğrenmek vakit alıyor.

General sınavda ise ilk writing görevi mektup yazmak. Informal, semi-formal veya formal bir mektup yazıyorsunuz. Daha resmi kalıplarla cümle kurmayı öğrenmek, grafik analizine nazaran daha aşılabilir bir engel.

Görece basit essay konuları

Essay soru türleri değişiklik göstermiyor. Agree disagree, discussion vb. görevler her 2 grubun da karşısına çıkıyor. Fakat, IELTS General Writing Task 2 konuları hakkında bolca fikir sahibi olma ihtimali daha yüksek. Bazı akademik essay soruları donup kalmanıza yol açabiliyor. Akademik versiyo, genel kültürünüzün daha iyi olmasını gerektiriyor.

Kolaydan zora reading soruları

General reading soruları belirgin bir şekilde kolaydan zora doğru ilerliyor. Özellikle ilk bölümdeki metinler başlangıç seviyesi İngilizcenin biraz üstü. Aşama aşama zorlaşıyor. 

Akademik okuma metinleri de bir nevi kolaydan zora ilerliyor, ama bu kelime gramer kalıplarından ziyade konuya aşina olma durumu üzerinden gerekleşiyor. Yani ilk makale de zor ama hakkında fikir yürütmek son makaleye nazaran daha kolay.

Reading puanlamaya dikkat

General ve academic reading testlerinde 40 soru var. Akademik versiyonda 23 doğru ile 6 bant skoruna ulaşırken, genel versiyonda 6 için 30 doğru gerekiyor. Sorular ve metinler daha kolay ama maalesef aynı puan için daha fazla doğru gerekiyor. Yine de general versiyon tercih edilebilir, çünkü en azından sınavda bunalmazsınız. Metinler ve sorular daha sade.

Kısaca, seçme şansınız varsa General versiyonu tercih etmeniz lehinize olabilir.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال