Reading geliştirmek için gerekli tek kaynak: Reddit

Reddit içeriklerini okurken pek bunalmayacaksınız. 


Reading geliştirmek için ille de makale okumak zorunda değilsiniz. Aşırı ciddi olmayan, arada bir şakalara yer veren içerikler de kelime ve okuma açısından ciddi şekilde gelişmenize yardımcı olacaktır. Bu 2 koşulu aynı anda sağlayan tek bir platform var: Reddit.

Önemli olan bu işi düzenli yapmak: Consistency beats intensity.

İngilizceniz o kadar iyi değilse

Ask Reddit

Çocukken inandığınız en aptalca şey neydi, zamanı durdurabilseniz ne yapardınız, sizi başkalarından farklı kılan nedir, 3. Dünya Savaşına sizce ne kadar kaldı ... Bu tarzda hayatın her alanından sorulara kendince yanıt veren binlerce kişi hayal edin. Çok ciddi cevaplar verildiği gibi işi tamamıyla şakaya alan kişiler de göreceksiniz. Bir nevi hayat gibi.

Relationship Advice

İlişki tavsiyesi aranan bir subreddit. Güllük gülistanlık tartışma konuları yok. Drama oranı oldukça yüksek bir subreddit. Tavsiye etmemin amacı kullanılan dilin görece anlaşılır olması. 

Bazı başlıklar 18+ sorular içeriyor olabilir. Bunu göze alarak inceleyiniz.

Off My Chest

Bir nevi bir itiraf subredditi. Okurken üzülebilirsiniz. Problemleri hayatımızın bir parçası değilmiş gibi düşünmenin bir manası yok. Duygusal bağlantı kurma ihtimalinin yüksek olduğu metinleri daha rahat anlıyor, dolayısıyla onlardan daha fazla öğreniyoruz.

Doğum günümü kimse kutlamadı, restoranda ilk kez yalnız yemek yedim, kedim için ölürüm vb. konular var. Kimisi fazla acıklı veya saldırgan olabilir.

İngilizceniz fena değilse

Life Pro Tips

Bir şeyleri daha iyi yapabiliyor olmak için tavsiyeler verilen bir subreddit. Arkadaşlık ilişkileri, seyahat, yemek, bahçe tasarımı, kariyer, elektronik cihazlar vb. sınırsız sayıda konu başlığı var. Burada kullanılan kelime ve kalıplar üsttekilere nazaran daha zor gelecek. Bunu kasıtlı yapmıyorlar tabi. Sadece öyle.

Explain Like I'm Five

Anlaması zor olan konularda sorular yöneltiliyor ve mümkün mertebe sade yanıtlarla cevap veriliyor. Bilim odaklı sorular aşırı yaygın. Yerçekimi, güneş enerjisi, gezegeler, veritabanları .... Limit yok. her şeyi soruyorlar ve sizi ciddiye alıp cevaplayan devasa bir kitle var.

İleri düzey soru cevap komboları için

Ask Science

IELTS, TOEFL gibi sınavların doğrudan ilgi alanına giren konular burada. Fizik, kimya, biyoloji vb. alanlara yönelik sorular büyük bir ciddiyetle yanıtlanıyor. Bence makale okumaktan daha faydalı. Etkileşim sayesinde ders alır gibi değil, sanki sohbet eder gibi öğreniyorsunuz. Drama ve bilim bir arada.

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال