Bilgisayarlı IELTS daha mı iyi?

Bilgisayarlı IELTS, ciddi kolaylıklar sağlıyor.

Klavye kullanmak veya uzun süreler boyunca ekrana bakak konusunda bir problem yaşamadığınız taktirde Bilgisayarlı IELTS'i tercih etmenizi öneririm. Kağıt odaklı versiyona göre avantaj sayısı oldukça fazla. 

Reading metni ve soruları yan yana

Bulunmaz bir nimet. Her akademik IELTS okuma metni en az 2 sayfa. Sorular da genellikle 2 bazen 3 sayfaya yayılıyor. Sürekli sayfalar arasında gezinmek dikkat dağıtıyor ve kısa süreli hafızanın sınırlarını zorluyor. Bilgisayarlı sınavda makale metni ve sorular yan yana. Aynı anda hiç zorlanmadan karşılaştırma imkanı daha az çabayla soru çözmenize olanak sağlıyor.

Cevapların otomatik olarak kaydedilmesi

Bilgisayarlı sınavda cevap anahtarıyla uğraşmıyorsunuz. Her seçim zaten otomatik olarak kaydediliyor. Bu, hem zaman tasarrufu sağlıyor hem de hafif de olsa üzerinizdeki baskıyı azaltıyor.

Ekranın highlight edilebilmesi

Reading metinlerini renklendirme imkanı mevcut. Aynı önemli yerlerin altını çizmek gibi. Ayrıca ekranın istediğiniz yerine not alabiliyorsunuz. Üstüne zaten kalem kağıt veriliyor. Eksiği yok, fazlası var.

Writing düzeltme yapma imkanı

Araya cümleler eklemek, bazı cümlelerin yerini değiştirmek, kelime ve gramer yapısını farklılaştırmak vb. bir çok olanak bilgisayarlı sınavda. İsterseniz paragrafların yerini bile değiştirebilirsiniz. Ben, mesela essay yazarken aklıma daha iyi bir fikir gelince baskın fikri yukarıya taşıyorum. Kağıt üzerinde böyle bir şeyi uygulayabilmek pek kolay değil.

Writing kelime sayımı

IELTS writing kelime limti başka bir stres unsuru. Kağıt üzerinde göz kararı kelime saymak mümkün ama limitin tek bir kelime bile altında kalsanız ceza yiyorsunuz. Ekranda ise kelimeler otomatik olarak sayılıyor ve canınızı sıkan başka bir potansiyel problemden uzak durabiliyorsunuz.

Klavye ile yazarken daha az yorulmak

Düzenli bir şekilde kağıt kalem kullanan biri değilseniz, bir süre sonra yorulduğunuzu hissedersiniz. Bu kaçınılmaz. Klavye ile yazmak çoğu kişi daha hızlı ve pratik. Ayrıca, el yazısı pek iyi olmayan kişileri de göz ardı etmeyelim. Yazınızın net olmaması hanenize eksi puan olarak işleyebilir. Baskı altındayken bir de okunaklı yazmaya çalışmak ayrı bir stres kaynağı.

Sonuç açıklanma süresi

Bilgisayarlı IELTS sonuçları genellikle 4 gün içerisinde açıklanıyor. 4 iş günü bile değil, bildiğiniz 4 gün. Kağıt odaklı versiyonun sonuçları için 13 iş günü beklemek zorundasınız. Aradaki fark muazzam. Teknoloji, bürokratik engelleri hızlı bir şekilde aşmaya izin veriyor.

Sınav sıklığı

Bilgisayar odaklı IELTS, özellikle büyükşehirlerde sürekli yapılıyor. Her hafta 3-4 kez sınava girme şansınız var. Kağıt odaklı versiyonda en iyi ihtimalle 2 haftada 1 kez sınava girme şansınız var. İstanbul ve Ankara dışındaysanız süre daha da uzar.

Bilgisayarlı IELTS adına aklıma gelen tek dezavantaj, yazının başında da belirttiğim gibi ekranla aranızın barışık olmaması. Diğer her senaryoda bilgisayarlı versiyon ağır basıyor.{alertInfo}

Ergin Yıldız

Akademik İngilizce üzerine yoğunlaşan bir İngilizce öğretmeniyim. IELTS sınavına olan ilgim ve bağlılığım diğer sınavlara nazaran çok daha güçlü. İzmir'de yaşıyor, online dersler veriyorum.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال